חיפוש

כיצד מתנהל הליך הבוררות

אחד העקרונות החשובים ביותר במדינה דמוקרטית היא מערכת המשפט של המדינה. ככל שהמערכת יותר יעילה, איכותית ומונגשת לאזרח, כך הסיכויים של האזרחים ליישב את הבעיות השונות שלהם אחד עם השני גבוהים יותר.

גם אם מערכת המשפט מעולה בעיניכם, ישנן סיטואציות שלא תמיד בית המשפט יכול לנהל בצורה הכי מוצלחת. סכסוכים עסקיים למשל או מחלוקות בתוך המשפחה יכולים להיות מנוהלים בצורה טובה יותר בהליכים חלופיים, כמו הליך הבוררות. אז איך מתנהל בעצם הליך הבוררות? תשובות במאמר הבא.

 

הליך בוררות – רקע מקדים

כחלק מהליכים חלופיים שאישרה המדינה, כחלופות להליך המשפטי שנעשה בערכאות המשפטיות השונות, אושר בין היתר הליך הבוררות. בהליך זה, שני צדדים שנמצאים בסכסוך כזה או אחר, מחליטים לגשת אל אחד ממוסדות הבוררות כתוצאה מהסכמה משותפת, על מנת שימונה בורר שיוכל להכריע במקרה שלהם.

לבוררות יש מספר יתרונות על פני הליך משפטי קלאסי, כמו הסכמה משותפת על זהות הבורר, מומחיות אפשרית של הבורר בתחום הסכסוך ולוחות זמנים נוחים יותר. קראו עוד באתר המוסד הישראלי לבוררות עסקית.

 

הסכם בוררות

כאמור, בוררות הוא הליך שצריך להיות מוסכם מראש על ידי שני הצדדים שמשתתפים בו. לכן, הליך בוררות מתחיל קודם כל עם חתימה על הסכם בוררות. בהסכם הבוררות שני הצדדים מביעים את הסכמתם ליישוב המחלוקת שביניהם באמצעות הליך בוררות. הם יכולים לכלול בהסכם פרטים נוספים, כמו זהות הבורר או מוסד הבוררות. ניתן להוסיף לחוזים סעיפים שמחליפים את הסכם הבוררות.

 

מינוי בורר

השלב הבא הוא למנות בורר. במוסד אליו ייגשו שני הצדדים על מנת להתחיל בהליך בוררות, יוצעו להם לרוב מספר בוררים אפשריים. ההליך יכול להתחיל רק כאשר מונה בורר שמוסכם על ידי שני הצדדים, ללא יוצא מן הכלל.

 

דיונים ולוחות זמנים

מרגע מינוי הבורר, ייקבע דיון ראשון. ישנן בוררויות ארוכות יותר וארוכות פחות, כך שבמידת הצורך נקבעים מספר דיונים, שעומדים בלוחות הזמנים שמקובלים על ידי שני הצדדים, אם למשל שני הצדדים מעוניינים בפתרון מהיר.

 

טענות, עדויות ועדים

בדיונים עצמם, ישמע הבורר את הטענות של שני הצדדים השונים. כל צד יוכל להציג עדויות וניתן יהיה גם לזמן עדים. שני הצדדים זכאים להיות מלווים בעורכי דין במהלך הליך הבוררות, שיכולים לייצג אותם.

 

הצעת פתרון מוסכם

האידיאל, מבחינת הבורר, יהיה להקשיב לטענות, להבין את האינטרסים השונים של כל צד ולהציע פתרון למחלוקת, שיקבל את האישור של שני הצדדים. במקרים רבים הבורר מתמחה בתחום המחלוקת, מה שמסייע לו לחשוב על פתרון כזה.

 

הכרעת הבורר

במקרים שונים הבורר לא מצליח למצוא פתרון שמוסכם על ידי שני הצדדים, לרוב בעקבות פערים גדולים מדי. במקרה הזה הבורר ישתמש בסכמות שלו ויכריע באופן חד משמעי – הכרעה שתחייב את שני הצדדים.

המוסד הישראלי לבוררות עסקית

באותו נושא
סיוע משפטי
7 מצבים שבהם תצטרכו סיוע משפטי

בעולם המורכב והמהיר שלנו, בעיות משפטיות עלולות להתעורר באופן בלתי צפוי, ולהשאיר אנשים פרטיים ועסקים זקוקים מאוד למומחיות והכוונה מקצועית. לסיוע משפטי תפקיד מכריע בשמירה

קרא עוד »