חיפוש

מה צריך לעשות כדי למחוק חובות?

מחיקת חובות נשמעת אולי כמו פתרון קסם ולחלק מהאנשים אף כדרך נוחה להתחמק מתשלום החובות, אך למעשה מדובר בהליך משפטי מסודר, שנועד לאפשר לחייב להשתקם כלכלית. מה זה אומר מחיקת חובות ומה צריך לעשות כדי להתחיל בתהליך? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם

 

כיצד החובות משפיעים על חייו של החייב?

המציאות הכלכלית המאתגרת של ימינו, אשר קיבלה תפנית חדה בעקבות מגפת הקורונה שפקדה את העולם, הביאה לכך שגם אנשים נורמטיביים לגמרי, עצמאיים ובעלי עסקים כאחד, נקלעו למציאות של חובות, ובחלק ניכר מהמקרים שלא באשמתם.

כאשר החובות מתחילים להצטבר ולחייב אין כיצד ואיך לפרוע אותם, הרי שמלבד ההשפעה הכלכלית, ובייחוד ההגבלים והסנקציות השונות, הרי שמדובר במציאות יום – יומית מדאיגה ומלחיצה במיוחד. היות ואנחנו לא מעוניינים בקריסתו הטוטאלית של החייב, ובמקרים רבים אף של ני משפחתו התלויים בו, הרי שהמדינה מאפשרת מספר דרכים למחיקת חובות.

 

מהי מחיקת חובות?

מחיקת חובות היא השם העממי שנדבק למושג המפורסם 'פשיטת רגל', היות ובסופו של התהליך, מקבל החייב הפטר חובות (חלקי או מלא) ויוצא לדרך כלכלית חדשה ונקייה מחובות. למעשה, אין מושג משפטי כזה הנקרא מחיקת חובות, כאשר גם תהליך פשיטת הרגל עצמו, זכה לשינוי שם במהלך שנת 2019, כשהוא נקרא הליך חדלות פירעון.

הליך חדלות פירעון, אשר החליף את הליך פשיטת הרגל המיושן ובעל הסטיגמה השלילית, מאפשר לחייב להתחיל בתהליך הסדרת חובות, תוך דגש על שיקומו הכלכלי של החייב ועל תהליך מהיר ויעיל במיוחד, אותו מומלץ לעבור עם עורך דין חדלות פירעון.

 

מה צריך לעשות כדי להתחיל בתהליך?

לפני שמתחילים בתהליך, חשוב להבין כי לא ניתן למחוק כל חוב, דוגמת חובות שמקורן בקנסות, או מזונות וכן לשקול באופן כללי את כדאיות התהליך, אשר מתאים במיוחד לאלו שצברו חובות עד 100 אלף ₪ ואינם מסוגלים להחזיר אותם תוך 3 שנים או במקרה של חובות מעל 100 אלף ₪ שהחייב אינו מסוגל להחזיר תוך 4 שנים.

תהליך מחיקת החובות הוא תהליך שלם שאינו מסתכם בבירור קצר והוא מתחיל למעשה בהגשת בקשה אצל רשם הוצאה לפועל, כאשר האחרון יבדוק את הבקשה, מצב החובות ומצבו הפיננסי של החייב ויחליט בהתאם, האם החייב מתאים לתהליך או לא.

 

עורך דין חדלות פירעון

כדי לוודא מראש כי אתם אכן מתאימים להליך ועל מנת למקסם את הסיכויים שבקשתכם למחיקת חובות תתקבל, חשוב ומומלץ יהיה להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון מקצועי ומנוסה בתחום. הכרת החוקים על סעיפיהם השונים והתקנות החדשות, יאפשרו לעורך דין להדריך אתכם בכל צעד בתהליך, החל משלב הגשת הבקשה ועד קבלת צו הפטר החובות, כך שתוכלו לחסוך כסף וזמן יקר.

 

לסיכום

מחיקת חובות היא השם המקובל לתהליך פשיטת רגל, כאשר המונח המשפטי המקובל והמעודכן להליך זה הוא הליך חדלות פירעון, אשר בסופו יכול לקבל החייב הפטר חלקי או מלא של חובותיו. כדי למחוק חובות יש להגיש בקשה מסודרת לרשם הוצאה לפועל, בקשה אותה מומלץ להגיש עם עו"ד חדלות פירעון מקצועי.

להוריד חובות

באותו נושא
סיוע משפטי
7 מצבים שבהם תצטרכו סיוע משפטי

בעולם המורכב והמהיר שלנו, בעיות משפטיות עלולות להתעורר באופן בלתי צפוי, ולהשאיר אנשים פרטיים ועסקים זקוקים מאוד למומחיות והכוונה מקצועית. לסיוע משפטי תפקיד מכריע בשמירה

קרא עוד »
המוסד הישראלי לבוררות עסקית
כיצד מתנהל הליך הבוררות

אחד העקרונות החשובים ביותר במדינה דמוקרטית היא מערכת המשפט של המדינה. ככל שהמערכת יותר יעילה, איכותית ומונגשת לאזרח, כך הסיכויים של האזרחים ליישב את הבעיות

קרא עוד »