חיפוש

ביקורת חברות – עשה ואל תעשה

החוק מחייב חברות מסוימות לבצע ביקורת פנימית מדי שנה. המטרה של הביקורת הזאת היא בין היתר לראות שההתנהלות הפיננסית הפנימית של החברה היא תקינה. ביקורת חברות עשויה להישמע כמו עניין מלחיץ, אך עם הטיפים הנכונים אפשר לעבור אותה בצורה טובה. במאמר הבא נעבור על דברים שכדאי ולא כדאי לעשות בביקורת חברות.

 

ביקורת חברות – מה זה אומר?

לפני שנסביר מה כדאי ומה לא כדאי לעשות בביקורת חברות, חשוב להבין קודם כל מה זאת אותה ביקורת מדוברת. מדובר בביקורת פנימית שמבצעת חברה לפי חוק החברות. כמו כן, גם עמותות עם מחזור כספים של מעל לחצי מיליון שקלים וכן אגודות שיתופיות נדרשות לבצע את הביקורת הזאת.

הביקורת בוחנת את ההתנהלות הפיננסית של החברה במספר מישורים ואופנים. בסופה של הביקורת, יימצאו פערים מסוימים מבחינה פיננסית אם קיימים ויוגשו המלצות מטעם מבצע הביקורת לחברה. את הביקורת ניתן לבצע עם רואה חשבון מקצועי.

 

מי מבצע את הביקורת?

הביקורת מבוצעת על ידי איש מקצוע. לרוב, מדובר על רואה חשבון. גם עורך דין יכול לבצע את הביקורת הזאת, אך לא תמיד לעורכי הדין יש את המיומנויות והניסיון הפיננסי שיש לרואה החשבון. החברה יכולה למנות רואה חשבון על מנת שהוא יבצע את הביקורת הפנימית עבורה.

 

מינוי נכון של מבקר

השלב הראשון בביקורת החברות הוא מינוי מבקר. בלי מבקר שממנה החברה, לא ניתן לבצע בעצם את הביקורת. מינוי נכון של מבקר יהיה מינוי של רואה חשבון המכיר כבר את החברה. הדבר יאפשר לו לבצע את הביקורת בצורה יעילה, תוך כדי שמירת מחויבות לחברה עצמה.

 

שיתוף פעולה עם רואה החשבון שלכם

מבחינתכם, כדאי לשתף פעולה עם רואה החשבון שלכם בכל שלב של הביקורת. בסופו של דבר, המטרה של הביקורת היא להביא לשיפור פיננסי של העסק. גם כאשר נמצאים ליקויים שונים או תקלות מסוימות, קיים מרווח תנועה בחוק המאפשר התייעלות. שיתוף הפעולה יאפשר ביקורת באופן שקוף ומדויק.

 

עבודה לפי החוק

שלא תתבלבלו – ביקורת חברות היא עניין שמחייב החוק. אם תנסו להעלים דברים מסוימים במהלך הביקורת, או לטייח פעולות מסוימות, אתם עשויים להיפגע מכך. שיתוף פעולה עם רואה החשבון שמבצע את הביקורת הכרחי, שכן הוא בקיא במה שמאפשר ובמה שלא מאפשר החוק.

 

לא להילחץ מפערים שצצים

צצו פערים מסוימים בביקורת? אין לכם מה להילחץ. רואה החשבון שלכם אמור להתריע בפני פערים, גם כשהוא עם כובע המבקר. הוא יוכל לתכנן עבורכם דרכים לסגירת אותם פערים, בדרכים שהחוק מאפשר כמובן.

 

לא להתעלם מהמסקנות

בסוף הביקורת תקבלו מסקנות מטעם המבקר. מדובר על מסקנות מקצועיות, שניתנות בקפידה לאחר שיקול דעת של איש מקצוע. התעלמות מאותן מסקנות יכולה רק לפגוע בהתנהלות הפיננסית שלכם.

רואה חשבון מקצועי

באותו נושא
חַשׁמַלַאי
חשמלאי מוסמך 

מה היינו עושים ללא חשמל? תאורה, בישול, מיזוג אוויר ועוד שלל פעולות וצרכים שונים מתאפשרים לנו הודות לחשמל. למעשה, במאה ה-20 ובמאה ה-21, האדם נעשה

קרא עוד »
ספריי
מדבירים ברמת גן

גיליתם שיש לכם מזיקים בחצר או בבית ואתם רוצים להיפטר מהם ממש עכשיו? לא בטוחים איך למצוא מדביר אמין וטוב ברמת גן?   אספנו עבורכם

קרא עוד »